Mongodb Kullanıcı İşlemleri

Mongodb veritabanı kullanan yazılımlarımızda, mongodb veritabanımızın kurulu olduğu makinede local bi çalışma yapmıyorsak, veya uzaktan bağlanarak bir programla daha pratik şekilde yönetmek istiyorsak kullanıcı işlemleriyle ilgilenmek zorundayız.

Kullanıcı Oluşturma

Öncelikle oluşturacağımız kullanıcının hangi yetkilere sahip olması gerektiğini belirlememiz gerekli. Şu an için tüm yetkileri tek tek yazmak istemediğim için direk bu listeyi bulabileceğiniz sayfanın linkini vermek istiyorum

https://docs.mongodb.com/manual/reference/built-in-roles/

Ben readWrite yetkisini vericem. Kullanıcı adı olarak mUser , parola olarak pM@dministr4tor yapmak istiyorum. Veritabanımın adı da yvzkdatabase olsun.

şeklinde terminalimizle kullanıcımızı oluşturma işlemini gerçekleştiriyoruz. Karşımıza “Successfully added user:” mesajından farklı bi mesaj çıkmadıkça işlemimizde sorun yok demektir.

Kullanıcıları Listeleme

yvzkdatabase ismindeki veritabanımızda yetkisi olan kullanıcıları görmek istersek

use yvzkdatabase diyerek yapacağımız işlemin yvzkdatabase isimli veritabanında olacağını , yvzkdatabase veritabanını açması gerektiğini söyledik. db.getUsers() ile kullanıcılarımızın listelenmesini talep ettik. karşımıza şöyle bir ekran çıkması gerekiyor;

Kullanıcı Silmek

Mongodb veritabanına yetkilendirdiğimiz bir kullanıcıyı silmek için;

şeklinde mUser kısmına silmek istediğimiz kullanıcı adını yazmamız yeterli olacaktır.

Bir yorum bırakın